Jak pomoci lidem s psychickou poruchou

Categories:

Dnešní společnost je otevřená velké spoustě věcí, problematiku duševního zdraví nevyjímaje. Informace o jednotlivých poruchách si zle snadno přečíst na internetu nebo v knihách. Zejména mladí lidé se postupně přestávají bát a otevřeně hovoří o stavech úzkosti, depresích či poruchách osobnosti. Mluvit o svých pocitech je jedna z nejdůležitějších věcí, které pro svou psychickou pohodu můžeme udělat. Každá informace je dobrá a my tak můžeme v budoucnu pomoci těm, kteří se ocitli na pomyslném dně.Pomáhejte druhým

Nejčastější druhy psychických poruch

Depresivní porucha

Mezi jednu z nejčastějších psychických poruch patří deprese. Jistě jsme se všichni alespoň jednou ocitli v situaci, kdy nás nic netěšilo. Svět byl černobílý a myšlenky chmurné. Tento stav však brzy pominul a my se tak mohli zase těšit z běžných radostí které život přináší. Lidé s depresivní poruchou ovšem tyto stavy prožívají mnohem intenzivněji a málokdy se jedná jen o pár dnů. Tito lidé tráví celé dny doma, v posteli a nejsou schopni dělat nic, co by se od nich očekávalo. Jsou unavení a apatičtí a v nejhorších případech přemýšlejí nad sebevraždou.
 Jak můžete pomoci? Pokud zaregistrujete u někoho známého výše zmíněné znaky, promluvte si s ním o odborné pomoci. Dejte mu najevo, že se na vás může obrátit. Vyslechněte jej a poskytněte podporu. Pro člověka trpícího depresí je velmi důležitý vitamín D, a proto mu navrhněte krátkou procházku. Nabídněte mu oříšky či semínka která jsou zdrojem serotoninu.Mluvte o duševním zdraví

Úzkostná porucha

Paralyzující strach, neschopnost vyjít z domu a odvádět výkony. Neschopnost nasednout do hromadného prostředku či nakoupit v supermarketu. Třes po celém těle, zrychlené dýchání a pocit na omdlení. I takhle může vypadat úzkostná porucha. Ve stresové situaci se svaly po celém těle napnou a mozek hlásí jasné instrukce – uteč nebo bojuj! Život s úzkostnou poruchou není vůbec jednoduchý a může trvat dlouho, než si člověk s takovou diagnózou najde způsob, jak ji překonat.
Jak můžete pomoci? V prvním případě dejte tomuto člověku najevo, že není sám a všechno je v pořádku. Svět se nehroutí, autobus je bezpečný a oni rozhodně nejsou šílení. Zkuste navrhnout pomalé dýchání 3x3x3, kdy se tři vteřiny nadechujete, tři vteřiny dech držíte a další tři vydechujete. Po několika minutách se tělo zklidní a panika již dál nepřetrvává. Stejně jako u depresivní poruchy je důležité sluníčko a přísun potravin bohatých na serotonin.
Nejdůležitější je naslouchat a zajímat se o druhé. Všichni jsme lidé a měli bychom umět podat pomocnou ruku.