Jak provést přepočet hrubé mzdy na čistou

Categories:

Asi není třeba říkat, že za vykonanou práci chceme odměnu, nejčastěji v podobě peněz. Za ně si totiž můžeme koupit, co budeme potřebovat, ať už se jedná o potraviny, oblečení, či střechu nad hlavou. Je tedy dobré, pokud předem víme, kolik dostaneme.

I proto je dobré, pokud se obě strany předem dohodnou na výši mzdy. Aby si ani jedna strana následně nemohla stěžovat, je tato částka uvedena v pracovní smlouvě. Ovšem ne vždy je zde prostor pro vyjednávání. I z tohoto důvodu firmy inzerující pracovní pozice téměř vždy uvádí i možný rozsah mzdy. Případný zájemce tak hned ví, zda je pro něj ona částka přijatelná, či nikoliv, a nemusí zbytečně procházet výběrovým řízením.

penize7

Problém může nastat v okamžiku, kdy si uvědomíme, že se jedná o hrubou mzdu. Ta je ostatně uvedena i v pracovní smlouvě. Ukazuje nám tedy, kolik si zaměstnanec vydělá, pokud neodečteme položky, jako jsou daně či sociální a zdravotní pojištění.

To však znamená, že zaměstnanec dostane méně, než je zde napsáno. Je tedy dobré provést přepočet hrubé mzdy na čistou https://www.kalkulackacistemzdy.cz/, abychom věděli, kolik peněz skutečně dostaneme. Většinou totiž musíme vědět, s čím vlastně můžeme počítat, abychom si mohli naplánovat výdaje. Jak ale tento přepočet provést?

penize9

Samozřejmě můžeme použít matematiku a vše si vypočítat sami. Koneckonců, na internetu najdeme spoustu návodů, jak na to. Problém je, že zdaleka ne každý je v počítání tak zdatný, aby tyto úkony zvládl. Nehledě na to, že mnoho lidí ani neví, jaké jsou aktuální koeficienty odvodů například pojištění.

Proto je pro většinu z nás výhodnější použít některou ze mzdových kalkulaček, které najdeme na internetu. Jejich použití je jednoduché, a dají nám relativně přesný výsledek. Navíc mají tu výhodu, že zde mají nejen aktuální koeficienty, ale i další faktory, které mohou výši čisté mzdy ovlivňovat, jako například úlevy na dítě.

Záleží tedy na našich schopnostech, kterou možnost si vybereme. Vždy je však dobré tento přepočet provést, ať nejsme pak zklamáni.