Kontroverzní témata ve společnosti

Categories:

Každý den se toho ve světě děje opravdu mnoho a díky internetu a médiím o tom všem můžeme mít aktuální přehled z pohodlí našeho domova. Témata jsou velmi rozličná a některá budí opravdu silné emoce. Jedním z témat, které už několik let hýbe českou společností je přímá volba prezidenta. Jelikož je volba dvoukolová, tak nás nutí si na začátku vybrat kandidáta, který se dostane do druhého kola a poté vybírat ze dvou, kteří v tom druhém kole jsou, i když to třeba nebyli námi volení kandidáti z prvního kola. Kandidáti mají vždy tradičně vize, které by chtěli ve svém úřadu naplňovat a někdy také zastávají poměrně ostré názory, kterými chtějí přilákat určitou skupinu obyvatel.

projev prezidenta

Každý si tvoří vlastní názor na jednotlivé kandidáty a jelikož ve to přímá volba a v úřadě nakonec bude konkrétní člověk, kterého volíme, tak se to jeví jako zásadní a cítíme na tom větší spoluúčast ať to dopadne jakkoliv. Ve společnosti často poté vznikají vyostřené názory kvůli silným přesvědčením, proč je ten či onen kandidát ten nejlepší ze všech a všichni, kteří volí někoho jiného, tak tomu nerozumí a mají špatný názor.

rozdělená společnost

Bohužel tyto spory se objevují velmi často a mohou mít za následek rozhádání jinak naprosto v pořádku fungující rodiny. Bohužel tyto ostré názory mohou vést i k násilí na různých demonstracích či celkově k extrémním činům, které poté spadají do kategorie potrestané zákonem. Cestou jak těmto ostrým názorům a sporům předejít je naučit se přijmout fakt, že každý může mít svůj názor, každý si prožil jiné životní zkušenosti, které ho potom v rozhodování ovlivňují, a proto nikdy nenajdeme někoho, s kým bychom se shodli úplně na všem, na co si vzpomeneme. Také je důležité si uvědomit, že když zaujmeme jednu stranu názoru, tak máme tendenci se obklopit důkazy, že ta naše strana je ta správná, což také potom vede k nenávisti k opačnému názoru.