LED reflektorová žárovka z jiného úhlu pohledu

Categories:

Bodové osvětlení si získalo své příznivce již ke konci minulého století, souviselo to s otevřením západních hranic a s rozvojem podnikatelských aktivit. Bodovky se začaly objevovat v barových pultech, ve stropních podhledech restaurací, galerií, muzeí a dalších společenských objektů, a zároveň i v domácnosti, zejména tam, kde se uplatnil sádrokarton.
Kromě úprav interiérů a zapuštěných zdrojů světla s úzkým světelným kuželem je začali využívat i pěstitelé rostlin a chovatelé některých druhů zvířat.
zelený had v teráriu

Chovatelé plazů, obojživelníků a akvarijních ryb

Stejně jako pěstování rostlin v místech, kam nedostatečně dopadá denní světlo, tak i chov plazů a ryb vyžaduje umělé světlo, které nahrazuje přirozené prostředí se slunečním svitem. Většinou se pro tyto účely využívá plnospektrálních zdrojů, jimiž mohou být některé typy halogenových žárovek, ale i LED reflektorových žárovek. Dříve se v teráriích a ve sklenících svítilo převážně wolframovými žárovkami nebo výbojkami, ale nevýhody tohoto způsobu osvětlení jsou zjevné na první pohled – mají obrovskou spotřebu energie, a to je v dnešní době drahých energií na pováženou.
LED reflektorová žárovka spolehlivě halogeny nahradí ve všech směrech, a dokonce jej i předčí, pouze v jediné věci nemůže některé teraristy uspokojit, a tou je nedostatek vyzařovaného zbytkového tepla. Halogenové https://www.heureka.cz/%3Fh%5Bfraze%5D%3Dhalogenov%25C3%25A9%2Btopidlo žárovky totiž na tepelnou energii přeměňují značné množství elektřiny, což je v praxi pochopitelně jev spíše nežádoucí, ale v teráriích se „halogenek“ využívá zčásti jako topného zdroje.
zelená žába v teráriu
Je-li ovšem vytápění terária zajištěno jinak, je LED žárovka ideálním společníkem – má velmi nízkou spotřebu, více než desetkrát nižší, než halogeny, lze libovolně zvolit teplotu chromatičnosti, která zvířatům nejlépe vyhovuje, zapojení je bezpečné, zvláště u nízkonapěťových zdrojů napájených externím transformátorem, a značnou předností je i doba provozu. Průměrně uváděná životnost již překračuje 25 tisíc hodin, což je při denním svícení cca 6 hodin přibližně 11 let.