Obliba dřevěných schodů

Categories:

Paradoxně nejvíce vysilující je udělat z interiéru domu skutečný domov. Hrubá stavba je postavená hned, ale potom už to tak rychle nejde.

Jedním z prvků, se kterým se musí počítat už v začátcích stavby, jsou schody. Bylo by nepraktické chodit do patra po žebříku, a tak přichází na řadu výběr schodiště.

A výběr to není úplně jednoduchý, protože je velké množství typů schodišť a mnoho možností, jak řešit vzhled a materiál schodiště.

dřevěné schodiště3

Určitě stojí za zmínku zamyslet se nad tím, jak často se bude schodiště používat, zda budou v domě děti anebo třeba lidé starší a nemocní. Schodiště nabízí různé druhy komfortu a je dobré vědět už před výběrem, jaké schody vlastně je potřeba zrealizovat.

Pokud bude schodiště v prostorách, které jsou základním prostorem v domě a budou tedy tvořit srdce interiéru, měly by být nejen praktické a pohodlně použitelné, ale také by měly ladit s celkovou atmosférou interiéru a s nábytkem a vybavením.dřevěné schodiště4

 

Velice oblíbeným materiálem stále zůstává dřevo, protože je univerzální a také hřejivé. Při správném výběru je to i velice trvanlivý materiál a k jeho přednostem patří i poměrně jednoduchá opravitelnost vzniklých vad, které se mohou v průběhu let vyskytnout.

Pro dřevo už nemusíme sahat pouze do českých zdrojů, kdy je oblíbené hlavě dřevěné schodiště dubové pro svou dlouhou životnost nebo bukové, které má rovněž odpovídající vlastnosti, ale cenově je dostupnější. Oblíbený je třeba americký ořech, hevea, merbau, akácie, wengé, doussié.

Schody se většinou pořizují na celý život, a proto by se mělo brát v úvahu i praktické použití a jak se nám po nich bude chodit třeba za dvacet let, zda budou dost pohodlné a bezpečné. Vždy je lepší, když pro schodiště je dost prostoru a mohou být tak daleko pohodlnější než schody, které se musí vejít do malého prostoru.