Tanky na elektriku?

Categories:

Jistě, proč ne. Když už je na elektriku skoro vše, proč ne i tanky. Nebudeme bádat, zda jsou vůbec světu potřeba a podívejme se na tuto novinku z jiné stránky.
Historie tanků je strašně dlouhá, a to bez řešení problému co že to tank je. Pokud by se OTéčku přidělalo dělo, byl by to pak tank? Takže toto téma obejdeme a mrkneme jen stručně do historie.
První návrh byl snad už od slavného Leonarda da Vinciho. Někteří historikové dokonce považují za tank i husitské vozy s píšťalami. Což je druh palné zbraně, ne to, na co se píská.
Ruský tank
Tanky byly použity v první světové válce, kde vznikly původně z traktorů Holt. Nu a pak už nebránilo nic masívnímu šíření do všech světových armád. Tolik tedy velmi stručná historie.
Slovo tank je původně anglický výraz pro nádrž a ony tak první tanky dokonce i vypadaly. Nyní mají tvar jen vzdáleně podobný. Disponují otáčivou věží a o mnoho kvalitnějším pancéřováním. Proto se armády soustředí na to, jak pancíř prorazit a posádku tím vyřadit z boje.
Tank je klasicky poháněn spalovacím motorem, i když se někde psalo i o plynových turbínách. První tanky vzniklé právě z Holtu měly výkon zhruba kolem sto koní. Technicky správnější je asi kolem sedmdesáti tří kW.
Pozdější, s motory Daimler (například) již měly výkon dvojnásobný a nynější stroje mají výkon klidně i deset koní. Například motor Condor CV-12-1000 TCA, který je chlazený vodou. Jedná se o dvanáctiválec přeplňovaný dvěma turbodmychadly.
Tankový pás
Jenže tyto motory potřebují palivo a vězte, že jej není málo. Co s tím? Nuže přejděme na elektrický pohon!
Ano, tank by si mohl baterie vozit s sebou a tím by mohl operovat delší dobu a na větším území, byť není pro delší bojovou aktivitu primárně určen.
Baterie by však musely být extrémně výkonné, protože tank není žádný drobeček. Jedny v tanku by jej poháněly a další by se zatím dobíjely, například sluneční energií. Armádní vědci již několik zádrhelů vyřešili, a tak uvidíme v budoucnu.