Česko nakupuje na splátky

Právě měsíc leden je každým rokem silnějším měsícem na nákup na splátky, hlavně v případě e-shopů. Výprodeje jsou touto dobou v plném proudu a zákazníci si k pořízení zlevněného zboží vybírají právě nákup tzv. na splátky.
kreditka v ruce
Na prvním místě ve zboží pořizovaném na splátky se umístila tzv. bílá technika, což jsou například ledničky či pračky (38 procent). Dalším častým pořizovaným výrobkem je elektronika, jako televize či audio vybavení (34 procent). Každý pátý člověk si takto pořídil mobilní telefon a stejný počet i počítač nebo tablet. Každý osmý oslovený pak nábytek.
pokládání bankovek
Zhruba čtvrtina lidí je při nákupu na splátky nespokojena se složitými smlouvami nebo nejasnými podmínkami. Stejný počet lidí vnímá dotazy na citlivá data potřebná ke schválení tohoto nákupu za velký zásah do jejich soukromí. Také má pětina lidí problém se zdlouhavými dotazníky a náročnou dokumentací. Proto se vyplatí takto nakupovat jen v jednom obchodním domě, přičemž se kupující vyhne opětovnému vyplňování smluv a ověřování podmínek.
Při nákupu na splátky je potřeba vědět několik zásadních informací. Při standardním nákupu na splátky v kamenném obchodě nebo na internetu je zpravidla požadovaná akontace 10%. Kupující tedy zaplatí při nákupu jen desetinu z ceny a poté zbytek doplácí v deseti pravidelných splátkách. Dobré vědět je také to, že společnosti nepožadují poplatky za uzavření úvěru a to ani za vedení úvěrového účtu. Zákon navíc omezil sankce za předčasné splacení.
myšlenky na nákup
Velmi oblíbené jsou speciální nabídky s nulovým navýšením, ovšem zde je nutné splatit úvěr do určité požadované lhůty. Touto speciální nabídkou se rozumí například úvěry s odloženou splatností, s nulovou akontací, popřípadě úvěry zdarma, kdy kupující zaplatí pouze samotnou cenu zboží.
A proč je tedy nákup na splátky pro Čechy tak atraktivní? Vedle pohodlnosti a rychlosti rozhoduje i cena, která je důležitá pro tři pětiny kupujících. Každý osmý vyžaduje dost kvalifikovaný personál, který jim s tímto nákupem dokáže vstřícně a dostatečně poradit a odpovědět na všechny otázky s tím spojené.
Z ankety na webových stránkách, kde hlasovalo 460 čtenářů, hlasovalo pro nákup na splátky 46%, zatímco 54% nikdy na splátky zboží nenakoupilo.