Do čeho balíme na cestu?

Categories:

Cíle našich cest jsou různé. Poklidné turistické oblasti i místa trochu „divočejší“. Z místa na místo se při cestování přepravujeme mnoha způsoby. Letecky, vlakem, autobusem, autem, na motorce, na kole i „po svých“. Podle místa pobytu a způsobu dopravy vybíráme typ našich zavazadel. S malým batůžkem si (většina z nás) většinou na desetidenním pobytu v hotelu u moře asi nevystačí. Kufr na dvoudenním výletě na kolech by asi působil divně a nebylo by to ani trochu praktické. To je asi jasné každému. Ovšem jsou situace, kdy to tak jasné není. V obchodech si můžeme vybrat opravdu z mnoha typů a velikostí zavazadel. Jak se v tom orientovat?
 látkový kufr
Podle materiálu
textil
Z tohoto materiálu jsou nejčastěji vyráběny batohy a tašky, někdy je používán i na kufry. Zde je také kombinován s kůží. Tento materiál je lehký, umožňuje dobré všití různých kapes a zipů. Zavazadla z textilních materiálů se také dají pomocí důmyslně umístěných zipů snadno dle potřeby zvětšovat nebo zmenšovat. Hodí se pro sportovce a pro cestovatele, kteří se pohybují více v terénu.
 batůžkář u jezera
kůže
Ta je tradičním materiálem, je odolná, pevná a pružná. Vyrábí se z ní prakticky všechny typy zavazadel, hodně se kombinuje s textilem i plastem.
 
plast
Je pevný a odolný, chrání dobře obsah. Používaný je hlavně na kufry. Ale u jiných zavazadel často tvoří části výrobku. Z tvrdého plastu se vyrábí tzv. skořepiny, kufry, ve kterých můžeme převážet i křehčí věci.
 turistka na letišti
Podle velikosti
Menší zavazadla (asi do 55 centimetrů) využijeme, když jedeme na kratší cestu, tak na dva, tři dny. Můžeme s nimi většinou i na paluby letadel. Pokud se chystáme na pobyt delší (nebo jsme početná rodina), samozřejmě potřebujeme něco většího a prostornějšího. Velké typy zavazadel, hlavně kufrů, mají velikost až 80 centimetrů. Pro dobrou manipulaci jsou velké kufry vybaveny kolečky. Pokud cestujeme letadlem, musíme myslet na maximální hmotnost zavazadla. Bývá obvykle asi 15 až 20 kg. Přesně ji určuje konkrétní letecká společnost.