Zimní sušenky

Categories:

V téhle zimě, když v brzkém odpoledni svítí sluníčko a nemůžeme bruslit ani bobovat, chodíme na dlouhé procházky. Hodně do lesa, kde si pak sedáme na klády a jíme svačinu. Moje děti si na těchto výletech nějak oblíbily sušenky. Stal se z toho zvyk. Nejdříve jsme je samozřejmě kupovali, ale pak jsem si řekla, že bude nejlepší, když si je upečeme sami. Některé recepty jsme myslím dotáhli k úplné dokonalosti. Třeba tyto dva. Jedny sušenky jsou z části z celozrnné žitné mouky a druhé jsou s pomerančovou šťávou (chtěla jsem někdy upéct jablečné, ale jablka nosíme zvířátkům do krmelce).
 
·         Máslové sušenky s oříškovou stopou
100g másla
70g moučkového cukru
1 vejce
2 lžíce javorového sirupu
špetka soli
100g hladké mouky
100g hladké celozrnné mouky (žitné)
10g mletých vlašských ořechů
 les v zimě
Cukr a vajíčko ušleháte do jemné pěny, přidáte javorový sirup, změklé máslo, sůl, oříšky a obě mouky. Zpracujete v hladké těsto, které můžete nechat v lednici klidně přes noc. Ale alespoň na hodinu ho tam dejte určitě. Rozválejte ho pak na plát vysoký asi 3mm a vykrajujte kolečka. Pečte na plechu s pečícím papírem při 170°C – 180°C dozlatova. Já je vyndávám, když vidím zlátnout okraje.
 
·         Pomerančové sušenky se skořicí
250g másla
170g krupicového cukru (nejlépe třtinového)
1 vejce
špetka soli
šťáva z poloviny pomeranče
pomerančová kůra
320g polohrubé mouky
1 lžička skořice
bílá čokoláda rozlámaná na kousky
 sušenky tvary
Vejce s cukrem ušlehejte do pěny, přidejte změklé máslo a všechny ostatní ingredience. Já pomerančovou kůru radši kupuju v obchodě; bývá v normálně v papírovém sáčku v polici s kořením. Vypracujte těsto, které dejte do lednice aspoň na hodinu odpočinout. Těsto si pak rozdělíte na dvě poloviny a každou vyválíte na placku a vykrajujete různé tvary. Sušenky přenesete na plech vyložený pečícím papírem a v troubě předehřáté na 180°C pečete asi 12 minut.
 
Protože jsme s dětmi už skoro sušenková velmoc, pořídili jsme si i vzorované válečky na těsto, které z těsta vytvoří záhon kytiček, krajku nebo třeba džungli. Děti ale nejvíce milují sušenková razítka s různými zvířátky. Prodávají se buď po dvou, třech nebo i po šesti a osmi kusech, skvěle se s nimi pracuje a výsledek rozhodně stojí za to! Sušenky poslouží jako krásný jedlý dárek. Navíc v suchu a temnu vydrží až několik týdnů.