Kuchyňský robot

Categories:

Moje maminka měla starý kuchyňský robot. Byl to kus nábytku. Velká dřevěná skříň uvažovaná jako součást kuchyňské linky. Obrovská nerezová mísa, hlučný elektrický pohon s různými nástavci. Byl to můj sen, dominanta kuchyně, kterou bych chtěla jednou mít …. 
Má kuchyň v novém panelákovém bytě byla super, ale mladá domácnost si musela vystačit jen se starým dvouplotýnkovým elektrickým vařičem. Krásná doba. Ale sny se mají plnit a tak jsem si po letech koupila kuchyňský robot Eta. Vůbec není důležitý výrobce. A ani typ. Jde jen o to, v čem tento stroj může pomoci. Nyní už mám zkušenost s tím, co je dobré mít. A taky co používat. Nemám nic, na co by jen tak, bez užitku, sedal prach.
Mleté maso.

  • Nerezová mísa, ve které míchám těsto na bábovku, směs na karbanátky nebo na domácí šunku. Manžel ji využívá na těsto, když smaží své křupavé a voňavé bramboráky. Mísy mám dvě a po tříleté zkušenosti mohu říci, že to byla dobrá volba.
  • Míchací a šlehací nástavce. Mám snad všechny, které výrobce nabízí a všechny využívám. Něco na těsta, něco na krémy, něco na masové směsi.
  • Skleněný mixovací nástavec s rotačními noži nahrazující klasické mixéry. U nás se používá k výrobě mléčného koktejlu z čerstvých nebo zamražených jahod a jednou za čas k výrobě těsta na halušky. Ale koktejly vedou.
  • Nástavec na strouhání. Strouhám tvrdé sýry na chlebíčky, ořechy na vánoce, zeleninu na zamražení nebo sušení, brambory na halušky nebo na bramboráky. Ale asi nejčastěji ho používám, když si ze starých rohlíků dělám strouhanku. Je bezkonkurenční. Proč? Protože je moje a tedy vím z čeho je udělaná.
  • Mlýnek na maso. Občas si nachystám svoje mleté maso na karbanátky nebo sekanou. Nedávno jsme spolu vyzkoušeli plnící nástavec tohoto mlýnku k výrobě domácích klobásek. Taky dobrá volba. Kdo nezkusí, neuvěří.

 Jahodový koktejl.
Jednotlivé nástavce jsem nakupovala postupně. Podle potřeb, které moje domácnost preferovala, a které často využívám. Někdo si přikoupí brusku na nože, někdo mlýnek na kávu. Potřeby jsou různé, ale toto je doufám standart a kritérium pro dobrý výběr.